Stiati ca primul automobil adus in Bucuresti a fost un PEUGEOT ? Acest lucru se petrecea in 1889, iar proprietarul "trasurii fara cai" era baronul Barbu Bellu, fost presedinte al Tribunalului Ilfov si fost ministru al justitiei.
Acest model, produs de Armand Peugeot doar in 4 exemplare, fusese proiectat de Leon Serpollet si a fost prezentat la Expozitia Universala de la Paris din 1889. Automobilul era actionat de un motor cu aburi de 4 CP.
Stiati ca...?
Primul troleibuz a circulat pe traseul Hipodromul Baneasa (unde azi e Casa Presei / Casa Scinteii) – Kiseleff – Piata Victoriei in 1949?
MedicinaAclimatizare Se numeşte adaptarea unui individ la un fel de viaţă deosebită de cea traită înainte.Aşa, un individ care trece de la viaţa orăşenească din lăuntrul ţării la viaţa pe malul mării, are un şir de mici tulburări fiziologice până se aclimatizează la condiţiile atmosferice, de climă, de altitudine.
Parteneri oficiali
Medicpentrutine.roBucurati-va de pastele fainoase, fara a lua in greutate In ultimele decenii, cresterea nivelului de viata in tarile industrializate s-a tradus printr-o scadere importanta a consumului de fibre.
Micul bucuresteanCASE MEMORIALE În patrimoniul cultural al Bucureştilor există doar câteva case memoriale: Arghezi, Bacovia, Călinescu, Minulescu, Rebreanu şi Gala Galaction, aflate în administraţia Muzeului Naţional al Literaturii Române.
Religie1 august: Începe postul Sfintei Maria Ultima zi când credincioşii mai pot mânca “de dulce” înaintea Postului Adormirii Maicii Domnului este pe 31 iulie, de lăsata secului. Urmează o perioadă de înfrânare ce durează două săptămâni, pâna la 15 august, şi care este asemănătoare, ca rânduială, cu Postul Paştilor. MateescuCiteste tot
|
Arhiva rubrici » Editorial » Casele surorilor DelavranceaImi aduc perfect aminte: pe scena Ateneului urcasera personalitati importante si intreaga sala aplauda o persoana despre existenta careia aflam de abia atunci. Pe Barbu Stefanescu (zis Delavrancea) il cunoscusem (si indragisem) din manualele scolare, dar nu banuisem vreo clipa ca o fiica de-a lui traia in acelasi oras si impartasea greutatile si suferinta acelor ani de trista amintire. Existenta oricaror valori era bine ascunsa in acei ani in care eram invatati sa credem in idealurile societatii socialiste multilateral dezvoltate.
In casa din actuala strada Eminescu, Henrieta Delavrancea avea sa proiecteze o buna parte dintre cladirile cu care ocupa un loc de cinste in cultura romaneasca: vilele de la Balcic, construite intre cele doua razboaie mondiale, in perioada cand Dobrogea de Sud a fost sub administratie romaneasca. Inspirate deopotriva de vocabularul artistic al modernismului european dar si de influentele nationale, vilele de la Balcic constituie un exemplu perfect de imbinare creatoare a traditiei si a modernitatii. Ironia sortii este ca majoritatea cladirilor proiectate de Henrieta Delavrancea sa fie ori in afara tarii (cazul Balcicului), fie sa fi fost demolate. In acest din urma caz se afla singura dintre vilele „stil Balcic” construite la Bucuresti: aflata in Bucuresti, pe Bd. Aviatorilor, in plina Zona Construita Protejata, Casa Prager (cum era ea cunoscuta) a fost demolata in ultimele zile ale anului 2009, cu complicitatea conducerii Primariei Sectorului 1.
Autor: Arh. Cristian Mihu Autor fotografii: Doina Vella Asociatia Pro_Do_Mo: http://www.pro-do-mo.ro/ Autor: Cristian Mihu Afisari: 239 Comentarii
Link Exchange de Narcis - 07.06.2010 14:14:11 Buna ziua!
Suntem interesati de un schimb de link-uri intre http://bucuresti.tourneo.ro/ si http://www.bucurestiivechisinoi.ro.
Daca exista un interes si din partea dvs. asteptam un raspuns.
Altfel, mult succes,
Narcis |
Autentificare
Cautare
Cele mai noi articole
Cele mai citite articole - 30 zile
Semnale editorialeDespre Mântuleasa într-o carte şi două poveşti Istoria nu înseamnă doar clasica şi previzibila cronologie, a unui timp cuantificat pe care dorim să-l ştim cât mai prietenos şi fidel aşteptărilor şi proiectelor noastre imediate.
Unghiul mortLegile lui Murphy -Birocratie management Legile comitetului
Foloasele ratiuniiRelatiile publice semnalizeaza Cumintind verbul si rostuind substantivul, departe de limitele naturale, de pragul superior, cuvantul isi gaseste semnificatiile reale intr-un ideal creat de contexte.
Eco-CivitasGradinile verticale la indemana tuturor Gradinile verticale incep sa isi faca aparitia in spatii publice, birouri, sali de asteptare . Ele sunt menite sa fie o incantare a privirii dar si o sursa de oxigen si de buna-dispozitie. Sunt practice si necesita foarte putin spatiu. Cromatica variata si tonurile de verde au efecte benefice asupra starii noastre de spirit. Daca ati fost cucerit de toate aceste avantaje ale conceptului, aflati ca puteti transforma orice coltisor sau spatiu liber din casa intr-o adevarata gradina verticala.
Puncte de fuga2 scrisori pierdute Ambele erau adresate aceleiasi persoane , un anume “ sublocotenent Ioan B. Ionescu”, si ambele aveau pe partea ilustrata imagini cu starelete hollywoodiene din anii 30 , aceeasi perioada in care fusesera si trimise. Nu auzisem inainte de Anita Page si nici de Clara Bow, insa cautari minimale pe internet mi le-au relevant ca exponente ale perioadei interbelice in filmul mut de peste ocean.
Psihanaliza cotidianuluiRitual şi creativitate Ritualizarea comportamentului este una dintre principalele coordonate ale umanităţii omului. Comunicînd, o facem recurgînd la stereotipii şi reflexe atitudinale. Destul de rar se întîmplă să punem la bătaie resursele de spontaneitate cu care sîntem dotaţi.
Cogito ergo sumAlimentația romană și Fast food-urile din orașul Pompeii Până în perioada imperiului, romanii consumau un tip de fiertură din mei sau făină de grâu cu tărâțe. Abia în perioada imperiului, pâinea a început să devină un aliment important. Aceasta era preparată din orz. În propriile case, romanii făceau lipie.
Cocktailpaysans du Danube Ne grăbim. La frontieră, constatând că vorbesc destul de bine pe limba dumnealui, un grănicer francez cu zâmbet pişicher mă întreabă unde mergem.Îl informez cu politeţe că echipajul nostru se îndreaptă spre oraşul luminilor.
Excogitaţiile râtanului salonardExcogitaţii autumnale Octavian PerpeleaCiteste tot
Comision zero
Point IT Blog
|










































