Forum
Parerea ta conteaza! Vino alaturi de noi pe forum pentru a discuta despre Bucuresti
Viziteaza
Stiati ca primul automobil adus in Bucuresti a fost un PEUGEOT ? Acest lucru se petrecea in 1889, iar proprietarul "trasurii fara cai" era baronul Barbu Bellu, fost presedinte al Tribunalului Ilfov si fost ministru al justitiei.
Acest model, produs de Armand Peugeot doar in 4 exemplare, fusese proiectat de Leon Serpollet si a fost prezentat la Expozitia Universala de la Paris din 1889. Automobilul era actionat de un motor cu aburi de 4 CP.
Stiati ca...?
Pe locul fântânilor din P-ţa Unirii s-au aflat nişte case şi grădini mari ale familiei Brâncoveanu? În faţa acestor case, spre Mitropolie a fost asasinat Papa Brâncoveanu, tatăl voievodului Constantin, de către seimenii (mercenari sârbi din oastea ţării) răsculaţi?
MedicinaArterioscleroza
Iată o boală despre care se aude foarte des vorbindu-se la oraşe şi aceasta din cauză că cei mai mulţi bătrâni sunt atinşi de ea.Este cum s-a zis "rugina vieţii".Pe lângă bătrâneţe se adaugă la naşterea acestei boli şi diferite intoxicaţii şi infecţii microbiene.
Parteneri oficiali
Medicpentrutine.roOsteoporoza, prevenita cu ulei de peste inca din tinerete Osteoporoza este o boala sistemica a scheletului, ce duce la fragilitate osoasa, cu risc mare de producere a fracturilor, chiar in conditiile unor accidente nesemnificative. Boala este o consecinta a reducerii cantitative a masei osoase, ce duce la modificarea arhitecturii oaselor, acestea devenind din ce in ce mai subtiri, cu interiorul moale si poros, de unde si numele bolii.
![]()
Ars eroticaDespre prostitutie Prostituţia între sfârşitul secolului al XIX-lea şi începutul secolului al XX-lea : de la plăcere la sifilis şi înapoi.
Prima paginaMitul peşterii - Nikos Kazantzakis, Alexis Zorba, Editura pentru Literatură Universală, Bucureşti, 1969 Propun prin acest articol o altfel de citire a romanelor, filmelor sau pieselor de teatru pe care le considerăm capodopere de gen şi pe care dorim să le recitim sau să le reascultăm.
|
Arhiva rubrici » Art historia » Casa de pe M. Rosetti colt cu V. Lascar nr.59
Problema gravă este că deşi instituţia d-lui Şt. Damian mi-a garantat pe mail că :
"În prezent, la imobil se realizează lucrările autorizate în baza avizului dat, fiind executate lucrările de desfiinţare şi urmând a se trece la lucrările de construire. Din corpul A au fost păstrate componentele care urmează a fi conservate şi integrate în noua construcţie. Domnul arhitect Alexandru Beldiman ne-a confirmat că proiectul se execută în conformitate cu Avizul Direcţiei noastre, şantierul este supravegheat şi este exclusă ipoteza vandalizării de către persoane neidentificate." ![]() ![]() l Iată nişte imagini făcute în a doua jumătate a lunii iunie, la 2 săptămâni după afirmaţiile dlui Ştefan Damian că la acea casă nu există persoane neidentificate care vandalizează ![]() Localizarea casei pe un plan din anii '20 P.S. Acest articol e de domeniul trecutului. Casa e salvata dar va fi "imbracata" de un hotel modern. In toamna lui 2008 au inceput lucrarile. Insa putin a fost sa nu fie demolata.
Autor: Radu Olteanu Afisari: 81 |
Autentificare
Cautare
Cele mai noi articole
Cele mai citite articole - 30 zile
Semnale editoriale Pelerinaj în epoca întunecată «Res publica christiana» a cucerit Europa cu mari eforturi însă cele mai serioase probleme se aflau în interiorul pământului cucerit. Timp de o mie de ani, în acest ev mediu al istoriei noastre creştine, în spatele săbiilor şi heraldicii cavalereşti, se afla o variată umanitate greu de convins să mărturisească ceea ce înţelege, acceptă sau crede.
Captiv in inutiln-am titlu Viata este o insusire, adesea monotona de fapte diverse.
Foloasele ratiuniiUnivers(al)itatea bucuresteana Pentru unii, este un simplu cod al intalnirilor, un punct de reper: „La Universitate”, este un „centru de interese” al mediului business, un spatiu de socializare pentru tineri, fie ei elevi sau studenti, amici sau indragostiti.
Calea JustitieiPe ordinea de zi… (I) Ceea ce ne place la teatru este că totul pare să fie ca în viaţă, cu diferenţa că fiecare îşi joacă rolul până la capăt, cu siguranţă, fără ezitări sau regrete...Ceea ce îmi place mie cel mai mult la sala de judecată, este că ... e ca la teatru. Fiecare joacă un rol, mai mult sau mai puţin elaborat, prin construirea unui discurs cu trepte şi etape, prin care doreşte să atingă un anumit rezultat: câştigarea procesului şi înfrângerea adversarului. Iar acest scop scuză o mare concentrare de forţe, de energii, de cunoştinţe juridice şi de îndemânări, care, exact atunci când nu te aştepţi, creează scene caragialeşti.
Eco-CivitasO plimbare in Gradina Botanica O plimbare in Gradina Botanica este o intalnire cu natura
Pache nr 33despre trenduri Putem privi trendurile ca pe diverse manifestari culturale, o insiruire de inedite momente imaginative cu ecouri pe toate nivelurile vietii noastre sociale.
Detectiv printre umbreTrecut şi prezent pe Calea Rahovei Calea Rahovei (sectorul lărgit, de la Piaţa Chirigiu spre periferie) este una din marile artere de circulaţie ale Capitalei. Cu blocurile sale multicolore, are un aspect pitoresc, dar ascunde şi o istorie framântată, din vremurile când aici se găseau doar căsuţe modeste. Voi încerca să aduc la lumină câteva fragmente din trecutul zonei.
Puncte de fugahabitat (prezent si trecut) Mai tarziu, timp de un an jumate dimineata o ghiceam prin caldura aurie din spatele jaluzelelor din lemn. In fata pervazului se desfasura averea mea provizorie si evanescenta intinsa in unghi de 180 de grade in jurul ferestrei .
Psihanaliza cotidianuluiIndecenţă şi defect psihic Ce mă enervează cel mai mult la spaţiul social din România zilelor noastre nu se referă atît la corupţia, meschinăria, minciuna, bigotismul şi intoleranţa acestuia, ci la vădita lipsă de stil a practicanţilor tuturor racilelor enumerate mai sus. De altminteri, sînt perfect conştient că natura umană este în linii mari cam aceeaşi pretutindeni în lume, la orice meridian şi paralelă. Omul e om şi la Paris, şi la Tokyo, şi la Tirana şi la Washington. Natural că şi la Bucureşti, însă în oraşul de pe Dîmboviţa, metaforă în mic a întregii Românii, parcă prea s-au concentrat cultivarea lipsei de măsură şi dispreţul faţă de o conduită civilizată şi morală minimă.
Cogito ergo sumEvenimente cu 9…(1) Matei CovrigCiteste tot
CocktailInsistenta! Iuliana NiculescuCiteste tot
Point IT Blog
|




























