Numerele Bucurestiului

11 septembrie 2009 The Hungry Mole Bucuresti, simplu

Am vorbit despre numele date unor locuri din Bucuresti, dar oare ce numere gasim in orasul nostru? In primul rind, n-o sa gasim nici macar vreo alee ‘20 Septembrie‘, ziua orasului nostru – si e pacat…

Si de ce nu? – Zece mese: o straduta ce leaga Foisorul de Calea Mosilor; de ce-i zice-asa? Cic-ar fi fost acolo, cindva un birt cu 10 mese-afara; chiar daca nu-i adevarat, pentru mine-i de ajuns.

Articolul original >  http://www.simplybucharest.ro/?p=743

Acesta este un site cu caracter informativ și educativ . Publicam aceste informații pentru cunoștințele culturale ale publicului. Dacă doriți să eliminăm o postare sau să facem modificări, vă rugăm să ne contactați. Nu intenționăm încălcarea dreptului de autor.
Mergi pe prima pagina
Bucurestii Vechi si Noi
Bucurestii Vechi si Noi © 2021 . Designed by: Livedesign